m-t-filmbardari

مفاهیم و تکنیک های فیلم برداری

     مفاهیم و تکنیک های فیلم برداری؛ از پایه تا پیشرفته (برای دانشجویان و علاقه مندان به هنر فیلم برداری)

     مولف: محمد رحیمی

     ناشر: نشر ساقی، 1394، تهران

512      صفحه، مصور

 

     محمد رحیمی مولف کتاب «مفاهیم و تکنیک های فیلم برداری» ، دانش آموخته سینما است و در این حیطه عملا فعالیت می کند. او همچنین به تدریس در این زمینه نیز مشغول است و همین مشغولیت ، انگیزه ای برای تالیف این کتاب بوده است.

     کتاب «مفاهیم و تکنیک های فیلم برداری» در ششمین دوره جایزه کتاب سال سینما (1395) در بخش فنون عملی ، به عنوان بهترین کتاب تالیفی ، از سوی داوران برگزیده شده است.

     آقای رحیمی در یادداشتی برای سایت انجمن فیلمبرداران ، درباره کتاب تالیفی خود چنین می نویسد:

     " یک فیلم‌ساز با تجربه از کادر و گروه فیلم‌برداری خوب و حرفه‌ای بهره می‌گیرد. اعضای این گروه، که متشکل از یک فرد اصلی به نام مدیر فیلم‌برداری و دستیاران و همکاران او مانند فیلم‌بردار، نورپرداز و گروه فنی است، باید علاوه بر آگاهی از دانش فیلم‌برداری و آشنایی کامل با ابزار مورد استفاده، از دیدی درست نسبت به سینما و نسبت به آنچه کارگردان از آنها می‌خواهد برخوردار باشند تا بتوانند به ذهنیات او به درستی عینیت بخشند. در واقع باید در نظر داشت که سینما فقط به یک کارگردان خوب و یا یک فیلم‌نامه و فیلم‌نامه نویس خوب نیاز ندارد، بلکه به یک تصویر واضح و خوب، یک فضای تاثیرگذار، قابل قبول و جذاب نیز نیاز دارد که بخش نسبتاً بزرگی از بار خلق این فضا به دوش گروه فیلم‌برداری است تا با استفاده از تکنیک‌ و شیوه‌های مختلف، فیلم‌برداری را به انجام ‌رسانند.

     بنابراین به یقین در عصری که سینما هنری تکنولوژیک و به شدت وابسته به فن‌آوری دیجیتال به شمار می‌آید و فیلم‌برداران با شتابی غیرقابل وصف در فن‌آوری سینما تغییرات بزرگی را تجربه می‌کنند و در روزگاری که پیدایش تجهیزات و فن‌آوری دوربین‌های دیجیتال سینمایی، تکنیک‌ها و شیوه‌های نوین فیلم‌برداری و تدوین، تهیه و فیلم‌برداری هر صحنه‌ای را ممکن می‌سازند، پرورش اندیشه، دانش و قابلیت‌های فنی و بیانی دانشجویان، علاقه مندان و فیلم‌بردارانی که آگاه به دانش روز فیلم‌برداری بوده و با تکیه بر این آگاهی و دانش نقش بسزایی در روند خلاقیت بصری و فکری فیلم ایفا نمایند از دغدغه‌های اصلی تمام افرادیست که در حوزۀ فرهنگ و نشر کتاب، بخصوص در حوزۀ تدریس، ترجمه و تألیف کتابهای تخصصی و فنی فیلم‌برداری فعالیت می‌کنند.

     در همین راستا «مفاهیم و تکنیک‌های فیلم‌برداری» که کتابی است مصور، با تشریح کاربردی‌ترین اصطلاحات تخصصی مرتبط با فیلم‌برداری و تنظیمات فنی دوربین‌های دیجیتال ، آشنایی با تجهیزات جانبی و کارکرد دوربین‌های حرفه‌ای و دوربین‌های DSLR، شیوه‌های مختلف فیلم‌برداری همچون تایم‌لپز، روتوسکوپی ، کروماکی ، های‌اسپید ، HDR ،  HFR، روز برای شب ، فیلم‌برداری از اتومبیل و در نهایت شناخت لوازم و شیوه‌های مختلف نورپردازی ، تلاش می‌کند تا به اهداف ذکر شده دست یابد.

     کتاب شامل ده فصل با عناوین: در‌آمدی بر فیلم‌برداری ؛ مراحل تولید فیلم و عوامل انسانی سینما ؛ ترکیب‌بندی و کادربندی ؛ لنزها ؛ دوربین‌ها ؛ انواع پایه‌های دوربین ؛ دانشنامه‌ی تخصصی فیلم‌برداری ؛ برق، کابل‌ها و رابط‌های ویدئو و صدا ؛ فیلترها ؛ و نور و نورپردازی است.

     با سپاس

     محمد رحیمی "

پرینتایمیل

دیدگاه‌ها   

 
+10 #1 y 1395-12-22 17:49
عالیست این کتاب... کاش انجمن ورک شاپ هایی با این موضوع برگزار کنه...
نقل قول کردن
 
 
+1 #2 آیدین 1397-05-24 14:32
این کتاب ها رو چه جوری تهیه کنیم من ساکن تبریزم
نقل قول کردن
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کپی رایت @ تمام حقوق مادی و معنوی این سایت در اختیار انجمن فیلمبرداران سینمای ایران است . استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع ، بلامانع است.