Электроинструмент Makita по низким ценам
knee surgery
فیلم‌برداری عملی

فیلم‌برداری عملی

 

فیلم‌برداری عملی (Practical Cinematography)       

نویسنده: پل ویلر (Paul Wheeler)

مترجم: فؤاد نجف زاده (Foad Najafzadeh)

ناشر: سمت، ۱۳۹۰ ، تهران

۳۸۷ صفحه

 

ــ بخشی از یادداشت مترجم:" پل ویلر، صاحب تجارب ارزشمندی در هر دو زمینه فیلم برداری سنتی و دیژیتال و تجربه‌ای طولانی و قابل احترام به عنوان مدرس فیلم برداری است. کتاب فیلم برداری عملی، اولین کتاب از مجموعه سه گانه ارزنده او در زمینه فیلم‌برداری سنتی با فیلم و فیلم‌برداری دیژیتال است.

با توجه به ترجمه کتاب دوم این مجموعه سه گانه که چند سالی است توسط مترجم ارجمند حمید احمدی لاری به فارسی برگردانده و توسط انتشارات بنیاد سینمائی فارابی چاپ و منتشر شده است جای خالی این کتاب در متون مرجع و آموزشی سینما کاملا محسوس است. ... دو کتاب دیگر پل ویلر ، که هر دو توسط انتشارات فوکال منتشر شده اند، فیلم برداری دیژیتال (Digital Cinematography) و فیلم برداری با برد وضوح بالا و ۲۴ پ (High Definition and 24 P Cinematography) هستند."

 

ــ کتاب فیلم‌برداری عملی شامل بخش هائی است درباره مدیرفیلمبرداری و معرفی گروه فیلمبرداری، ابزار فیلمبرداری، مواد خام و لابراتوار، دیجیتال اینترمدیت، نور و نورسنجی، فیلترها، ترکیب بندی، اصول و قواعد لنزها، نسبت های ابعاد تصویر در سینما و تلویزیون، و اشاره کوتاهی به اچ دی.

معدودی از مطالب کتاب مانند لابراتوار فیلم، به ظاهر ممکن است در حال حاضر چندان کاربردی به نظر نرسند، و به ناچار، برخی معادل سازی های لغات فنی نامأنوس باشند. اما از آنجا که عمده مباحث، درباره چگونگی گروه فیلمبرداری، اصول و مبانی فیلمبرداری و خلق تصاویر است، مطالعه آن بسیار مفید می‌باشد.

                                                                                 

 

 

 

 

 

 

ــ زنده یاد فؤاد نجف‌زاده فارغ التحصیل سینما و تلویزیون بود. او در کنار فعالیت عملی، بیشتر به تدریس، ترجمه کتاب، و تالیف مقالات می پرداخت. و در پرورش دانشجویان و هنرجویانی در زمینه عکاسی، نورپردازی و تصویربرداری از جمله اساتید شناخته شده به حساب می آمد. به دلیل علاقه شخصی، و ارتباط مستقیم با فضای آموزشی، کمبود منابع مکتوب را حس کرده و کتاب هائی را درباره فیلمبرداری، نورپردازی، عکاسی، و نقد فیلم ترجمه نمود. کتاب حاضر آخرین ترجمه چاپ شده او پیش از وفاتش در مهر ماه ۱۳۹۰ است.

پرینتایمیل

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کپی رایت @ تمام حقوق مادی و معنوی این سایت در اختیار انجمن فیلمبرداران سینمای ایران است . استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع ، بلامانع است.