Contrast

کنتراست

کنتراست ( Contrast )

نویسنده: مرتضی جانبخش ( Morteza JanBakhsh )

ناشر: انتشارات سمت، ۱۳۸۸، تهران

شش + ۱۸۵ صفحه

 

  پدیدآورنده کتاب "کنتراست"، آقای "مرتضی جانبخش"، بنا به درخواست دبیر سایت، یادداشتی در مورد این کتاب نوشت که ضمن تشکر، به شرح زیر نقل می شود:

" یادداشتی درباره کتاب «کنتراست»

  یکی از مهمترین فرایندها در مجموعه فرایند ثبت تصویر، «فرایند باز سازی تون ها» در تصویر است. در این فرایند است که فیلمبردار تصمیم می گیرد و کنترل می کند که تون های صحنه با چه کیفیتی در تصویر بازسازی شوند.آیا تون های صحنه بازسازی معادلی در تصویر داشته باشند یا دستخوش «فشردگی» یا «گستردگی» خودخواسته ای شوند و بدین ترتیب تصویری با کنتراست معادل «کنتراست صحنه» بدست آید یا کنتراستی بیشتر یا کمتر از آن حاصل شود.اهمیت این بحث در فیلمبرداری تا آنجاست که در برخی منابع مهم، «فرایند ثبت تصویر» را «سیستم بازسازی تون» می نامند. این بحث به مطالب مهمی از حرفه فیلمبرداری ارتباط می یابد از جمله به: «دامنه پویایی» فیلم یا دوربین دیجیتال؛ «کنتراست تصویر» و عوامل موثر برمیزان آن؛ «سنسیتومتری فیلم های شیمیایی»؛ «مختصات فنی تصویر دیجیتال»؛ «نورسنجی» و «نوردهی سنجی» ؛ و مطالب مهمی از این دست.                                    

  با توجه به اهمیت این بحث، چند سال پیش تصمیم گرفتم که با تکیه بر بضاعت اندکی که داشتم و تحقیق محدودی که در این زمینه انجام داده بودم مقاله کوتاهی در این زمینه بنویسم اما با شروع کار مشخص شد که ارتباط بحث با سایر مباحث فیلمبرداری نگارش آن را در متنی کوتاه غیرممکن می سازد و در نتیجه بجای مقاله ای کوتاه کتابی به نام «کنتراست» به دست آمد و با همکاری «انتشارات سمت» انتشار یافت.در این کتاب ابتدا به ارائه دو تعریف ذهنی و عینی از کنتراست پرداخته و در ادامه عوامل موثر برکنتراست و فرایند بازسازی تون ها تشریح شده است.از آنجا که «ثبت تصویر بر فیلم شیمیایی (نگاتیو یا فیلم ریورسال)» پایه شیوه های دیجیتال و ویدیوی ثبت تصویر است بخش عمده کتاب به حوزه فیلم اختصاص یافته است هرچند بخش زیادی از مطالب و مفاهیم ارائه شده به حوزه ویدیو و دیجیتال نیز قابل تعمیم است. با این حال در انتهای کتاب فصلی به موضوع «کنتراست تصویر ویدیویی» اختصاص یافته است.هرچند بهتر بود که کتاب با تصاویر آموزشی بیشتری ارائه و با کیفیت چاپ بالایی منتشر می شد اما از آنجا که «انتشارات سمت» اصرار دارد که کتاب های دانشگاهی را با حداقل قیمت و قابل خرید برای دانشجویان انتشار دهد تعبیه عکس های آموزشی بیشتر و با کیفیت چاپ بهتر ممکن نبود.

  به هر حال امیدوارم در روزگاری که در کشور ما بخش زیادی از گفتگوها و متون تخصصی با رویکردی تبلیغاتی به معرفی ابزارهای نوظهور اختصاص یافته است تا آنجا که گاه به نظر می آید که داشتن یک دوربین رده بالای جدید برای یک فیلمبرداری مناسب کفایت می کند و همه جا صحبت از مسابقه مگاپیکسلی سازندگان دوربین است انتشار این کتاب که به یکی از فرایندهای بسیار مهم و پایه حرفه فیلمبرداری می پردازد برای علاقمندان فیلمبرداری راهگشا بوده باشد.                                    

                                                                                                                با سپاس                      

                                                                                                          مرتضی جان بخش "

 

  مولف کتاب، مرتضی جان بخش فارغ التحصیل سینما در گرایش فیلمبرداری، و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد عکاسی است. وی سال ها در زمینه های نورپردازی و تصویر با تلویزیون همکاری دارد، و از آنجا که به تدریس در مراکز آموزش عالی نیز می پردازد، به خوبی با فضاهای آکادمیک و همچنین تولید آشناست. انگیزه و دلایلش برای تالیف و ترجمه چنین کتابی را در پیشگفتار، اینگونه بیان می کند:

  "نبود یا کمبود منابع و کتب تخصصی به زبان فارسی در زمینه عکاسی و فیلمبرداری موجب شده است که در بین همکاران و دانشجویان کشورمان تعاریف دقیق و علمی مفاهیم و اصطلاحات تخصصی جای خود را به تعابیر شخصی از مفاهیم مذکور بدهند. این تعابیر شخصی گاه بر پایه تجارب محدود افراد یا بر پایه حدس و گمان آنها و گاه بر پایه آموزش و دریافت ناقص مفاهیم مذکور شکل یافته اند. یکی از این مفاهیم و اصطلاحات پر کاربرد، مفهوم «کنتراست» است که تعابیر متنوع و متفاوتی از آن در ذهن همکاران عکاس و فیلمبردار یافت می شود که ممکن است در بسیاری از موارد، با تعریف دقیق علمی آن منطبق نباشد. در این کتاب سعی شده است مفهوم «کنتراست» از وجوه مختلف بررسی و تشریح شود. ..."

  برخی مطالبی که در این کتاب مطرح شده اند، عبارتند از، تعاریف کنتراست از وجوه مختلف؛ عوامل موثر بر چگونگی بازسازی تون های صحنه در تصویر ... به هنگام نوردهی و در روند لابراتواری؛ عوامل موثر بر کنتراست صحنه؛ زون سیستم؛ کنترل کنتراست تصاویر ویدئویی و ...

  یکی از ویژگی های منحصر بفرد کتاب آنست که سعی شده تا مباحث مختلف و متنوع، در مقوله گسترده «کنتراست»، برای اولین بار به زبان فارسی در یک مجموعه گرد هم آیند، واز این نظر نیز می تواند برای علاقمندان جالب و مفید باشد. 

پرینتایمیل

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کپی رایت @ تمام حقوق مادی و معنوی این سایت در اختیار انجمن فیلمبرداران سینمای ایران است . استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع ، بلامانع است.