تاریخچه فیلمبرداری در ایران

تاریخچه فیلمبرداران سینمای ایران

تاریخ سینمای ایران فیلمبرداران و تصویرسازان بسیاری داشته که در فیلمسازی حرف اول را آنها می­‌زدند. فیلمبرداران ایران صنعتگران هنرمندی بودند که جدا از امور فیلمبرداری گاهی ظهور و چاپ دکوپاژ – مونتاژ و دیگر امور فنی فیلم را عهده‌­دار بودند و با کوشش و تلاش آنها یک داستان و یا یک موضوع خام تبدیل می‌­شد به فیلم سینما. لازم است از آنهایی که در زمان خود با امکانات ناچیز و محدود توانستند گام­‌های بلندی در فن و هنر فیلمبرداری بردارند یادی کنیم که البته نامشان در تاریخ سینمای ایران محفوظ است.

ادامه مطلب

پرینتایمیل

آخرین روز ـ آخرین صحنه

آخرین روز ـ آخرین صحنه

به مناسبت سالروز تولد علی حاتمی (۲۳ مردادماه) ، تورج منصوری فیلمبردار فیلم ناتمام «جهان پهلوان تختی» یادداشتی خاطره‌انگیز درباره آخرین روزی که این کارگردان سینما سر صحنه حضور داشت را در اختیار ایسنا قرار داد.

ادامه مطلب

پرینتایمیل

پیتر جیمز

پیتر جیمز Peter James که فیلمبرداری فیلم « رانندگی خانم دیزی » را عهده دار بوده ، عضو انجمن فیلمبرداران استرالیا  ACS ، کارگردانان آمریکا DGA ، انجمن فیلمبرداران سینمای امریکا ASCو آکادمی اسکار است.

ادامه مطلب

پرینتایمیل

روزگار سینما؛ یادی از مازیار پرتو

دوم بهمن ماه سالگرد وفات فیلمبردار فقید ، مازیار پرتو است. او در سال 1348 گفتگویی داشته با یکی از نشریات سینمایی درباره مشکلات فیلمسازی ، سیاست های دولتی ، منتقدان و ... که هنوز هم جالب و قابل توجه اند.

ادامه مطلب

پرینتایمیل

Director of Photography ?

مدیر فیلمبرداری کیست

تعریف مدیر فیلمبرداری نه تنها وجوه مختلف خود این حرفه، بلکه بخش مهمی از روند خلق یک اثر سینمایی را هم معلوم می کند. تعریف آئین نامه ای، لوث کردن نقش او در خلق فضای هنری فیلم است.

ادامه مطلب

پرینتایمیل

آینـده فیلمبـرداری

آینـده فیلمبـرداری

در ژوئن امسال (2016)، سمینار چهار روزه بین المللی فیلمبرداران ، در شهر لس آنجلس تشکیل شد. در این سمینار که فیلمبردارانی از ۲۰ کشور جهان در آن حضور داشتند به مباحث مختلفی از جمله «آینده فیلمبرداری» پرداخته شد.

ادامه مطلب

پرینتایمیل

کپی رایت @ تمام حقوق مادی و معنوی این سایت در اختیار انجمن فیلمبرداران سینمای ایران است . استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع ، بلامانع است.