Электроинструмент Makita по низким ценам
knee surgery
Director of Photography ?

مدیر فیلمبرداری کیست

      گاهی اوقات به دلیل کثرت استفاده از برخی کلمات در مراودات کاری ، مفاهیم و معانی همه جانبه آن ها کمرنگ شده و ساده ترین معنی ظاهری آن ها به اذهان متبادر می شود. علاوه بر آن ، تغیرات روز افزون در شرایط تکنولوژیک ، تولید ، و موقعیت ها و مشاغل حرفه ای ، نیاز به بازتعریف برخی تخصص ها از نگاه دست اندرکاران و مطلعین را ایجاب می کند.

      مدیر فیلمبرداری از مواردی است که تبیین آن ، نه تنها وجوه مختلف خود این حرفه را مشخص ، بلکه بخش مهمی از روند خلق یک اثر سینمایی را هم معلوم می کند. در این نوشتار ، آقای فرخ مجیدی از نگاه و با شناخت خود ، به تعریف مدیر فیلمبرداری و تشریح موقعیت و عملکرد او می پردازد؛ در این زمینه ، از دریافت نظرات دیگر ، با نشر آنها برای شناخت بیشتر و دقیقتر از حرفه سینما ، استقبال می کنیم.

 

      مدیرفیلمبرداری کیست

      بی شک هر نوع تعریف آئین نامه ای از حدود وظائف و اختیارات مدیر فیلمبرداری ، لوث کردن نقش و تاثیر بی چون و چرای او در خلق فضای هنری فیلم است.

      مدیر فیلمبرداری به آن مرتبه ای از توان ، پختگی ، تسلط و خلاقیت رسیده که از چارچوب یک تکنیسین صرف یعنی فیلمبردار که در بهترین حالت تنها یک اپراتور خوب دوربین است ، عبور کرده و وارد حیطه هنر و خلاقیت شده است. و تردیدی نیست که خلق بخش اعظم فضای یک فیلم در گرو نگاه مدیر فیلمبرداری و توان او در ترجمه نیاز و خواست کارگردان است.

      مدیر فیلمبرداری ، مفهومی را که در پشت یک لغت و جزئیات یک تصویر نهفته است ، تنشی را که در حال شکل گیری است ، و تلاطمات و غلیانات احساسی جاری دریک فیلم ، همچون عشق و نفرت ، و وسوسه های درونی قهرمان داستان را به یاری توان و خلاقیت خود و با تسلط بر نور و رنگ و حرکت و کادر ، پدید می آورد.

      مدیر فیلمبرداری ، با توجه به وضعیت روانی قهرمان داستان ، قادر است با استفاده از عدسی و نور و حرکت مناسب دوربین ، حس و حالی را که شخصیت قصه در هر لحظه با آن در گیر است به تماشاگر انتقال دهد. این که چه چیزی را ببینیم ، تصمیم مدیر فیلمبرداری نیست اما چگونه دیدن ، مطمئنا حاصل خواست و عملکرد اوست که با انتخاب نسبت کنتراست و عمق فوکوس و کمپوزیسیون مناسب ارائه می شود. می گویند این کارگردان است که حرف آخر را می زند ولی کیست که نحوه وچگونگی نشستن رنگ و تابش نور در کادر را تعیین می کند؟

      مدیر فیلمبرداری ، بیننده را به درون فضاهایی از تخیل و تصور می کشد و لحظاتی از زندگی را تصویر می کند که هرگز در واقعیت با آن روبرو نشده است . او به کمک نور ، ابعاد و زوایایی را برجسته می کند که در زندگی واقعی کمتر تجربه شده است. در کار مدیر فیلمبرداری نور و سایه همواره با یکدیگر در نبردند و هر المان و هر جزئی از کمپوزیسیون ، ترکیبی است همزمان از رویا و کابوس.

      بدون وزن و وقار حرکات دوربین و زوایای هوشمندانه عدسی و سایه روشن های دراماتیک  Greg Tolland، «همشهری کین» به سادگی می توانست یک ملودرام سبک باشد که به سختی ارزش یکبار دیدن را داشته باشد. و یا «2001 اودیسه فضایی» با کار درخشان Geoffrey Unsworth ، یا «ببر درنده، اژدهای پنهان» کار زیبای Peter Pau. همچنین تاثیر غیر قابل انکار افرادی چون داریوش خنجی در «هفت» ،Gordon Willis  «در پدر خوانده» ، Emmanuel Lubezki در «درخت زندگی» ، Vittorio Storaro در «اکنون قیامت» ،  Jordan Cronenweth در Blade Runner , و John Alcott در «باری لیندون» ،  Nestor Almendros در «روزهای بهشت» ، Russel  Carpenter ، و Eduardo Serra را نمی توان نادیده گرفت.

      اینان ، دهها و صدها فیلمبردار ارزشمند دیگر که طی این سال ها دانش ، توان و خلاقیت خود را به کار گرفته اند تا در بسیاری از موارد مرزهای تصور و تجسم کارگردانان را درنوردند و ورای انتظار آنان ، دست به خلق دنیاهایی شگرف و بی بدیل بزنند ، تماما الگو و مثالی هستند روشن بر تعریف مورد نظر ما از مدیر فیلمبرداری و نقش ، جایگاه و پایگاه او در خلق یک اثر ماندگار.

      فرخ مجیدی

پرینتایمیل

دیدگاه‌ها   

 
0 #1 باسط احمدی 1395-09-21 08:55
با سلام و عرض خسته نباشید به شما استاد عزیز و اساتید بزرگوار دیگه.ممنون از تعریف جامع و کاملتون.امیدوار م با حضور پر رنگ تر اساتیدی چون شما در سینمای ایران و ارائه مقالات مختلف به جامعه هنری بخصوص فیلمبرداران جوان کمک کنید .
نقل قول کردن
 
 
+3 #2 نسرین ضیایی 1398-05-11 12:12
من عکاسی هستم سی ساله و زن هستم .هدف اصلی من این هست که مدیر فیلمبرداری بشم.اندام ظریفی دارم اما زورم زیاده.و برای هدفم از همین الان باشگاه میرم.درسته که زن رو برای مدیر فیلمبرداری قبول ندارند اما من این حرف رو که قانون شده می شکنم و نقض میکنم.چون هدف دارم.
نقل قول کردن
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کپی رایت @ تمام حقوق مادی و معنوی این سایت در اختیار انجمن فیلمبرداران سینمای ایران است . استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع ، بلامانع است.