Электроинструмент Makita по низким ценам
knee surgery

پیتر جیمز

     پیتر جیمز در پانزده سالگی کارش را با استودیو صدای سوپریم Supreme Sound Studios ، در تعطیلات کریسمس آغاز کرد. و این شروع زندگی عاشقانه اش در دنیای فیلمبرداری بود. او ابتدا با دستیاری در فیلم های تبلیغاتی سیاه و سفید آغاز کرد. سپس در سریال های تلویزیونی فوکوس من شد. جهت  آشنایی بیشتر به فیلم های مستند روی آورد. سرانجام در 23 سالگی با فیلمبرداری  یک فیلم دانشجوئی موفقیتی بزرگ بدست آورد و برنده جایزه انجمن فیلمبرداران سینمای استرالیا ، بنام « جایزه میلی Milli Award » در سال 1970 گردید. این جایزه زندگی پیتر را تغییر داد و وی چهار بار دیگر برنده این جایزه شد. او خیلی زود ، همزمان با رشد سینمای استرالیا ، اولین فیلم بلندش را آغاز کرد.

     جیمز تجربیات گوناگونی را از سر گذراند و چند تابستان در تورنتو مشغول فیلمبرداری فیلمهای تبلیغاتی شد.  در زمستان سالی که به سیدنی باز گشت توانست تجربیاتش در فیلمهای تبلیغاتی را در استرالیا بکار برد. طولی نکشید که او برای فیلمبرداری فیلمهای  تبلیغاتی به لوس آنجلس دعوت شد. در همان زمان  بروس برسفورد Bruce Beresford کارگردان استرالیایی از او برای فیلمبرداری فیلم ‘Driving Miss Daisy’ دعوت کرد.  فیلم در سال 1989  جایزه اسکار  بهترین  فیلم  را بدست آورد و درهای هالیوود را به روی او گشود. این سر آغاز دوستی طولانی مدت با بروس بود که به ساخت چندین فیلم در سراسر دنیا  تبدیل شد. وقتی با بروس کار نمی کرد ، با کارگردانان دیگر در فیلم های مختلف و از جمله فیلم های سه بعدی همکاری داشت.

     وی به عضویت انجمن کارگردانان آمریکا Directors guild of America، انجمن فیلمبرداران سینمای امریکا American Society of Cinematographers  و آکادمی اسکار درآمد، و همچنین به اتحادیه  The IATSE  پیوست. او بیش از 30  فیلم فیلمبرداری کرده است و عاشق عکاسی است. دو کتاب چاپ کرده و چندین نمایشگاه در لوس آنجلس ، سیدنی ، و تورنتو بر پا کرده است.  پیتر جیمز جوایز انستیتوی فیلم استرالیا را چهار بار بدست آورد و کاندیدای جایزه امی EMMY شد. نامش در ایوان مشاهیر انجمن فیلمبرداران استرالیا ثبت شده است ، و همچنین در سال 2008 به عضویت مادام العمر آن انجمن نائل آمد.

 

     فرزین خسروشاهی

پرینتایمیل

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کپی رایت @ تمام حقوق مادی و معنوی این سایت در اختیار انجمن فیلمبرداران سینمای ایران است . استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع ، بلامانع است.