Электроинструмент Makita по низким ценам
knee surgery
نگاه و همفکری فیلمبردار با مؤلف

نگاه و همفکری فیلمبردار با مؤلف

نعمت حقیقی فیلمبرداری بود از نسل فیلمسازانی که سینما برایشان بیش از یک حرفه صرف بود. از آن لذت می بردند، به آن عشق می ورزیدند، و با آن زندگی می کردند. از منظر ایشان سینما اصول و شأنی داشت والا و فراتر از مناسبات مادی روزمره که کسی، حتی خودشان، اجازه بی حرمتی به آن را نداشت. 

محمد آلادپوش به مناسبت سالگرد وفات نعمت حقیقی یادداشتی نوشت که در شماره ۱۰۴ نشریه « کتاب هفته خبر (سال پنجم، هفته اول، خرداد ۱۳۹۵) » به چاپ رسید. این متن که حاوی نکات ظریفی است، به قرار زیر می باشد:

 

نگاه و همفکری فیلمبردار با مؤلف

نعمت حقیقی در نیمه راه از ادامه فیلمبرداری فیلم " ناصرالدین شاه" انصراف داد، این انصراف به خاطر سختی کار نبود چرا که او قبل و بعد از آن فیلم، پروژه های دشوارتری را به سرانجام رسانده بود. فیلم هایی نظیر داش آکل ، تنگسیر یا شازده احتجاب را با ابزاری سا‌ده تر و ابتدایی تر فیلمبرداری کرده بود؛ و به خاطر وسواس کارگردان هم نبود چرا که فیلم چشمه را با پر وسواس ترین کارگردان سینمای ایران به پایان برده بود.

 علت این اقدام از سوی یکی از حرفه ای ترین دست اندرکاران سینمای ایران شاید عجیب و برای برخی ناپسند بوده باشد، اما امروز می دانیم جای آنها که " نه " بگویند در سینمای ایران خالی است. او با اهانت به سینمایی که او و بسیاری از هم نسل هایش با عشق به آن خدمت می کردند، کنار نیامد.

نعمت حقیقی، مهرداد فخیمی، مازیار پرتو و دیگرانی که آثار ماندگاری از خود به جای گذاشتند با سلیقه ها و روش های متفاوتی از هم کار می کردند اما چند ویژگی مشترک داشتند که خوب است به این موارد نگاهی موشکافانه داشته باشیم.

آنها به اصولی پای بند بودند که به هیچ قیمتی بر سر آن معامله نمی شد، با ادبیات داستانی رابطه نزدیک داشتند و از مطالعه لذت می بردند، پرکاری نمی کردند و به خود فرصت تأمل در مطالعه و لذت بردن از هنر را می دادند، نزدیکان و اعضا‌ خانواده توسط آنها پا به حرفه سینما نگذاشتند و تقدیرها و بزرگداشت های کمی برایشان برگزار شد.

یکی از عوامل سینما چند سال پیش هنگام دریافت سیمرغ بلورین روی صحنه آمد و گفت که با بهترین های سینما همکاری کرده است؛ امتیاز نعمت حقیقی این بود که در بهترین آثار کارگردان ها با آنها همکاری کرده و تأثیر او در این آثار انکار ناپذیر است.

 ای کاش نگاهی دیگر گونه به تفکر و جایگاه فیلمبرداران را آغاز کنیم، از توانایی های فیزیکی و تکنیکی فراتر برویم و باور کنیم که نگاه و همفکری فیلمبردار با مؤلف مهم تر از فرمانبرداری و توان جسمی اوست.

پرینتایمیل

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کپی رایت @ تمام حقوق مادی و معنوی این سایت در اختیار انجمن فیلمبرداران سینمای ایران است . استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع ، بلامانع است.