Электроинструмент Makita по низким ценам
knee surgery

دومین اسکار سینمای ایران

     جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان هشتاد و نهمین مراسم اسکار (2017) به اصغر فرهادی برای فیلم «فروشنده» تعلق گرفت. وی پیش از این نیز با فیلم «جدایی نادر از سیمین» موفق به دریافت جایزه اسکار (۲۰۱۲) شده بود. دریافت این جایزه را به فرهادی ، همکارانمان حسین جعفریان و پیمان شادمانفر ، دیگر دست اندرکاران فیلم ، و اهالی سینما و فرهنگ تبریک می گوئیم.

     فیلم «فروشنده» (ایران) The Salesman در رقابت با چهار فیلم دیگر به نام های «سرزمین من» (دانمارک) Land of Mine ، «تونی اردمن» (آلمان) Toni Erdmann ، «تنا» (استرالیا) Tanna ، و «مردی به نام اُو» (سوئد) A Man Called Ove ، موفق به دریافت این جایزه شد.

     پروفسور فیروز نادری و انوشه انصاری ، از سوی اصغر فرهادی که در اعتراض به سیاست‌های مهاجرتی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از حضور در مراسم اسکار خودداری کرده بود ، در این مراسم حضور یافته و جایزه او را دریافت کردند.

     پس از دریافت جایزه ، انوشه انصاری پیام فرهادی را چنین قرائت کرد:

     «افتخار بزرگی‌ است که برای دومین بار این جایزه با ارزش را دریافت می‌کنم. از اعضای آکادمی، گروهم در ایران، تهیه‌کننده‌ام الکساندر ماله‌گی و پخش‌کنندگانم کوهن مدیا و آمازون تشکر می‌کنم. همچنین سپاسگزارم از همبستگی دیگر کاندیداهای بهترین فیلم خارجی.

     متاسفم که امشب در کنار شما نیستم. من به احترام مردم کشورم و شش کشور دیگر که با قانون غیر انسانی منع ورود مهاجران مورد بی‌احترامی واقع شدند به آمریکا نیامدم.

     تقسیم‌بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی باعث ترس می‌شود؛ ترسی که توجیهی‌ است دروغین برای خشونت‌ها و جنگ‌ها؛ جنگ‌هایی که مانع بزرگی بوده‌اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده‌اند.

     سینماگران می‌توانند با چرخش دوربین‌هایشان به مشترکات انسانی، کلیشه‌هایی که از ملیت‌ها و ادیان مختلف ساخته شده است را بشکنند و زمینه‌ همدلی و به دنبال آن همبستگی مردمان جهان را فراهم کنند. همدلی چیزی‌ است که ما امروز بیشتر از هر زمان به آن نیازمندیم.»

     نامزدهای رشته فیلمبرداری در این دوره عبارت بودند از ؛ «ورود» Arrival ، «لالا لند»La La Land ، «شیر»Lion، «مهتاب» Moonlight و «سکوت» Silence ،که از آن میان لا لا لند با فیلمبرداری لینوس سندگرن  Linus Sandgren ، برگزیده شد.

پرینتایمیل

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کپی رایت @ تمام حقوق مادی و معنوی این سایت در اختیار انجمن فیلمبرداران سینمای ایران است . استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع ، بلامانع است.