بزرگداشت تورج منصوری

     در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر ، از تورج منصوری مدیر فیلمبرداری با سابقه سینمای ایران که فیلم های مهم و شاخصی از سینمای بعد از انقلاب را در کارنامه دارد ، تجلیل به عمل خواهد آمد.

     منصوری به سال 1335، در تهران متولد شد. لیسانس سینما را از دانشگاه اشلند ایالت اورگان آمریکا گرفت ، و دارنده نشان درجه یک هنری (معادل دکتری) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. وی فعاليت هنری را از سال 1350 با عكاسی شروع كرد و سپس در چند فيلم كوتاه تلويزيونی به عنوان دستيار كار كرد و چند فيلم كوتاه برای تلويزيون مشهد ساخت و از سال 1359 فیلمبرداری فیلم های کوتاه را آغاز کرد.

     از آثار شاخص او به عنوان مدیر فیلمبرداری در حوزه فیلم های بلند سینمایی می‌توان به جاده‌های سرد، درمسيرتندباد، هامون، ابليس، بانو، جنگ نفتكش‌ها، بلندی های صفر، چهره، نان وعشق و موتور1000، قارچ سمی، مهمان مامان، دست‌های خالی، آواز گنجشك‌ها، محاكمه در خيابان، دعوت، آينه‌های روبرو، جرم، گشت ارشاد، پل چوبی و... اشاره کرد.

     او کارگردانی فیلم‌های سینمایی هوای تازه، بازيچه، فرارمرگبار و انتخاب را در کارنامه دارد و از مسئولیت‌هایش در دهه‌های گذشته می‌توان به ریاست هیات مدیره و مدیرعاملی خانه سینما و ریاست انجمن فیلمبرداران سینمای ایران اشاره کرد. او در زمینه تهیه‌کنندگی و بازیگری نیز فعالیت داشته است. از آخرین کارهای او می‌توان به ایران برگر، فصل نرگس، سینمانیمکت و ملی و راه‌های نرفته‌اش اشاره کرد. منصوری برای جاده‌های سرد و هامون دو بار جایزه فیلمبرداری را از جشنواره فجر دریافت کرده و بارها نامزد این جایزه بوده است.

     بزرگداشت شایسته همکارمان تورج منصوری را تبریک می گوییم.

پرینتایمیل

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کپی رایت @ تمام حقوق مادی و معنوی این سایت در اختیار انجمن فیلمبرداران سینمای ایران است . استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع ، بلامانع است.