the iranian alliance of motion picture guilds meeting

نشست صنوف در خانه سینما

نشستی در سالن سیف الله داد خانه سینما، روز دوشنبه ۱۴ تیرماه ۱۳۹۵ با حضور هیأت مدیره خانه سینما و رئیسان، نایب رئیسان و بازرسان صنوف برگزار شد. در این نشست، نظرات و سئوالات فعالان صنوف، و پاسخ ها و نظرات هیأت مدیره خانه سینما مطرح شدند.

جلسه با خوشامدگویی آقای مختاری رئیس هیأت مدیره خانه سینما شروع شد. سپس، ثبت صنوف در وزارت کشور و یا دیگر ارگانهای دولتی مورد تأکید قرار گرفت، چرا که متأسفانه هنوز برخی از مفاد قانونی مربوط به جایگاه خانه سینما از سوی مسئولین دولتی، شفاف و مستحکم نشده است.

آقای مختاری به لزوم ایجاد تفاهم نامه، میان صنوف اشاره کرد و گفت که طی ایام ثبت اظهار نامه های مالیاتی در خردادماه امسال، مشخص شد که حدود نیمی از اعضاء خانه سینما ، در سال گذشته فعال نبوده اند، و امنیت شغلی اعضاء خانه سینما در مخاطره بزرگی قرار دارد. همچنین افزود که هدف هیأت مدیره بر آن است تا با ایجاد یک تفاهم نامه بین صنوف مولد و تهیه کنندگان، این مشکل را مرتفع کند.

در پی این سخنان، آقای تورج منصوری رئیس هیأت مدیره انجمن فیلمبرداران سینمای ایران متذکر شد که حذف نام مدیر فیلمبرداری و مدیر تولید از پروانه ساخت فیلم های سینمایی، مغایر این سخنان رئیس هیأت مدیره خانه سینما است، و با توجه به اهمیت حضور مدیر فیلمبرداری و مدیر تولید حرفه ای در ساخت یک فیلم سینمایی استاندارد، در این مورد توضیح خواست.

برخی توضیحات هیأت مدیره که چگونگی و روند این حذف را دقیقا مشخص نمی کرد، موجب اعتراض مجدد آقای منصوری و قرائت بند ۱۱ از ماده ۳۴ اساسنامه خانه سینما توسط وی شد: (ماده 34: وظایف و اختیارات هیات مدیره: ... ۱۱. معرفی نمایندگان خانه سینما برای مشارکت و حضور در کلیه شوراها، مراکز کارشناسی و تصمیم گیری مرتبط با تولید، توزیع و نمایش فیلم و دستگاه های نظارتی و قضایی با تعامل و تبادل نظر مستمر و موثر تشکل های صنفی ذیربط). بر اساس امر تصریح شده در اساسنامه خانه سینما، وی حذف نام مدیران تولید، و مدیران فیلمبرداری از پروانه ساخت، بدون آگاهی و حضور نماینده ای از صنوف ذیربط در روند تصمیم گیری را تخلف از سوی هیأت مدیره خانه سینما نامید و تقاضای رسیدگی کرد؛ آقایان صبوحی و آقاکریمی، از اعضاء انجمن مدیران تولید نیز به تغییرات پیش آمده در صدور پروانه ساخت اعتراض کرده، و اظهار داشتند که طی نامه ای به هیأت مدیره، تقاضای پی گیری و پاسخگوئی خواهند کرد.

... در ادامه، موارد دیگری از جمله جشن خانه سینما، و چگونگی و ارتقاء بیمه تأمین اجتماعی مطرح شدند. در مورد جشن خانه سینما، آقای مختاری ابراز داشت که با تغییراتی روبرو خواهد بود و آیین نامه جدید آن به اطلاع صنوف خواهد رسید. درباره بیمه تأمین اجتماعی، آقای عنصری قائم مقام مدیر عامل خانه سینما، طی توضیحاتی، بیان کرد که این مورد در دست پی گیری است، ولی متأسفانه با تغییرات مدیریتی و تفاسیر متنوع از مفاد قانونی، هنوز به نتیجه مشخصی منتج نشده است، اما امیدواریم که با ملاقات ها و مذاکرات آتی به نتایج خوبی دست یابیم ... .

این نشست که از ساعت ۱۸:۳۰ آغاز شده بود، حدود ساعت ۲۰:۰۰ خاتمه یافت.

پرینتایمیل

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کپی رایت @ تمام حقوق مادی و معنوی این سایت در اختیار انجمن فیلمبرداران سینمای ایران است . استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع ، بلامانع است.