جشن هفدهم خانه سینما و آخرین تغییرات

جشن هفدهم خانه سینما و آخرین تغییرات

  در نخستین نشست خبری هفدهمین جشن خانه سینما به تاریخ ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۴ آخرین سیاست‌گذاری‌ها و تغییرات این دوره، مطرح شدند. همایون اسعدیان، دبیر جشن، درباره آیین نامه جشن چنین گفت: «یکی از مواردی که باید در مورد آن تجدید نظری صورت بگیرد بدون شک ایین نامه جشن است. این آیین‌نامه هر سال تغییرات مختصری دارد و البته همه معتقدیم این آیین‌نامه اشکالات اساسی دارد و همانطور که همه می دانیم راهی جز راه اندازی اکادمی جشن خانه سینما نداریم اما متاسفانه هر ساله این مساله پشت گوش انداخته شده است. اما امسال از گروهی خواسته‌ایم تا این مساله را به طور جدی پیگیری کند که شاید درپایان جشن امسال بتوانیم اعلام کنیم که قطعا سال دیگر جشن بصورت آکادمی برگزارخواهد شد

  وی درباره نحوه داوری آثار و انتخاب کاندیداها چنین افزود: «سال گذشته در بدترین حالت داوران خودشان می‌توانستند کاندید شوند و فیلم داشته باشند. در حالی که این اتفاق حتی اگر در شرایطی باشد که داوران لیاقت کاندیدا شدن را داشتند شائبه‌ی ارتباط و لابی‌گری را ایجاد می‌کرد به همین دلیل امسال توافق شد که ... هیچ داوری در هیچ بخشی حق ندارد فیلم داشته باشد. البته برای برخی صنف ها از جمله صنف جلوه‌های ویژه بصری کمی تساهل به خرج می دهیم چرا که معتقدم در برخی از فیلم‌ها تاثیر کمی داشته و کار آرتیستیک ویژه‌ای انجام نداده‌اند. با این حال حتی صنف بازیگران هم این قضیه را پذیرفتند که با همین شرط پنج نفر را معرفی کنند. ... شورای سیاست‌گذاری جشن خانه سینما تاکنون دو جلسه داشته است که در آن توافق شد تمامی کاندیداها به جز سه مورد که استثنا هستند‌، حتما باید عضو یکی از صنوف خانه سینما باشند چون اگر این جشن متعلق به اصناف سینمای ایران است صحیح نیست که کسانی که به هر دلیلی عضو صنوف خانه سینما نیستند کاندیدا شوند و جایزه بگیرند. البته تصمیم گرفتیم که سه مورد را از این قاعده مستثنی کنیم به این ترتیب، بازیگری که عضو خانه سینما نیست اما ممکن است بازی درخشانی در فیلمی داشته باشد‌، کارگردان‌های اول‌ که هنوز عضو کانون کارگردانان نشده‌اند و فیلمنامه‌نویس، که ممکن است کسی فیلمنامه اول خود را نوشته باشد و هنوز عضو انجمن نباشد جزو این استثنا هستند

  اسعدیان تغییر بخش کارگردان اول را چنین بیان کرد: «پیش از این در این بخش دو تندیس اهدا می‌شد اما امسال فقط به یک نفر به عنوان استعداد جوان تندیس اهدا خواهد شد.»

  و در پاسخ به سوال نحوه حضور فیلم های اکران شده در بخش هنر و تجربه چنین گقت: «طبق ایین نامه تمامی فیلم هایی که به اکران رسیده اند حق شرکت در جشن را دارند اما فیلم های گروه هنر و تجربه کمی تفسیربردار است، آیا فیلم‌های سینمایی فقط فیلم‌های نمایشی که پروانه نمایش دارند‌ را شامل می‌شود یا آنهایی که مجوز اکران محدود دارند هم در این آیین نامه گنجانده می‌شوند. در جلساتی که داشتیم و دوستان متولی از گروه هنر و تجربه هم حضور داشتند این اتفاق بررسی شد اما هنوز به نتیجه مشخصی نرسیدیم البته هفت فیلم «ماهی و گربه»، «پرویز»، «انارهای نارس»، «دختر‌، مادر، دختر»، «روز مبادا» و «مردی که اسب شد» به دلیل داشتن پروانه سینمایی و هماهنگ بودن با ضوابط در جشن شرکت دارند.»

  مازیار میری، مدیر اجرایی، درباره زمان بندی مراحل مختلف جشن اظهار کرد: «از ۱۷ مرداد ماه بخش اول داوری فیلم های سینمایی آغاز می شود ... و جشن های انیمیشن ۸ ، فیلم کوتاه ۱۱، فیلم مستند ۱۴، نکوداشت و بزرگداشت ها ۱۷ و جشن بزرگ خانه سینما ۲۰ شهریور ماه برگزار خواهد شد.»

پرینتایمیل

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کپی رایت @ تمام حقوق مادی و معنوی این سایت در اختیار انجمن فیلمبرداران سینمای ایران است . استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع ، بلامانع است.